Najstarsza księgarnia w Polsce i jedna z najstarszych w Europie wraca do Krakowa po pełnej rewitalizacji

Nowa aranżacja odwołująca się do tradycji księgarskiej, krakowscy literaci i pisarze w roli głównej,  atrakcyjne przestrzenie Czytelni i kameralne miejsce spotkań autorskich, a także narracja prowadzona wokół zabytkowych  elementów wnętrza –  Empik przywraca na Rynku Głównym 23 w Krakowie w pełni zrewitalizowaną przestrzeń najstarszej księgarni w Polsce! Uroczyste otwarcie nastąpi w czwartek, 17 października o godz. 17.00. Z tej okazji przygotowano bogaty program wydarzeń nie tylko literackich. 18 października odwiedzających wieczorem krakowski Rynek zaskoczą murale świetlne z Wisławą Szymborską i Czesławem Miłoszem – patronami sal w odnowionej księgarni.

Empik wdraża w Krakowie oryginalny koncept księgarni narracyjnej, która sama opowiada własną wyjątkową historię, architekturę i bogactwo kultury literackiej Krakowa jako miasta Noblistów, miasta literatury UNESCO, a także miejsca, które może stać się obowiązkowym punktem na trasie wycieczek zwiedzających Stare Miasto w Krakowie.

A wszystko to w murach kamienicy, słynącej z wielowiekowej tradycji handlu książkami, w miejscu jednej z najstarszych księgarni w Europie. Księgarnia od 1610 roku słynęła z bogatych zasobów książek, mieszkańcy Krakowa mogli znaleźć w niej niemal wszystko. Tak mimo upływu czasu jest nadal, Empik podtrzymuje tę tradycję, a teraz, otwierając nowe, zrewitalizowane przestrzenie zaprasza do spotkań, debat i działań artystycznych.

Niezwykle atrakcyjne wnętrze, nawiązujące do historii zarówno Empiku, jak i Krakowa zaprojektowane zostało przez wielokrotnie nagradzaną pracownię architektoniczną Jana Strumiłło. Imponujące są stworzone przez Tymka Jezierskiego 30-metrowe murale przedstawiające ponad 30 autorów i autorek związanych z Krakowem i żyjących tu od czasów powstania księgarni w 1610 roku aż po dzień dzisiejszy, a poprzez to pokazujących Kraków jako kluczowe miejsce na mapie polskiej kultury literackiej.

I to fragmenty tych murali, z podobiznami Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza będą mogli zobaczyć mieszkańcy Krakowa i turyści wieczorem, 18 października w postaci animacji świetlnych prezentowanych na jednej z kamienic przy Rynku.

Bogaty program otwarcia i plany na przyszłość

Otwarciu nowych przestrzeni księgarni Empiku towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń, odbywających się przez 10 dni: od 18 do 27 października. Goście będą mogli spotkać m. in. Adama Zagajewskiego, Jacka Dukaja, Michała Rusinka, Jerzego Bralczyka czy Witolda Szabłowskiego. Empik gościł będzie także uczestników Festiwalu Conrada, którzy np. 27 października będą mogli porozmawiać z Jurijem Andruchowyczem i Tanią Malarczuk. Nie zapomniano też o fanach komiksów, o miłośnikach podróży ani o najmłodszych – na nich czekają specjalne warsztaty.

Osoby, które odpowiadają za program otwarcia nowych wnętrz zapowiadają, że podobna intensywność czeka czytelników odwiedzających księgarnię nie tylko z okazji otwarcia.

Bogaty program literacki w postaci spotkań autorskich, premier literackich, występów artystycznych oraz wydarzeń współorganizowanych z najważniejszymi instytucjami krakowskiego życia kulturalnego, będą towarzyszyć mieszkańcom i turystom na co dzień. Chcemy, by Empik stał się ważnym miejscem na mapie literackiej Krakowa

Monika Marianowicz, Rzecznik Prasowa Empik