Richard Mosse – PRZYBYWAJĄCY / INCOMING

Jak być empatycznym? Jak wyobrażać sobie życie drugiego człowieka? Dlaczego jest to tak ważne w obliczu kryzysu uchodźczego? – to najważniejsze pytania stawiane na wystawie „Incoming” Richarda Mosse’a. Zapraszają Bunkier Sztuki, Sacrum Profanum i Unsound.

W „Incoming” Richard Mosse przygląda się temu, w jaki sposób widzimy ofiary kryzysu uchodźczego, jak postrzegamy człowieka w sytuacji wygnania, wysiedlenia i migracji. Artysta przewrotnie używa technologii wojennej, która w swojej podstawowej funkcji ma dehumanizować człowieka. W jego rękach staje się ona narzędziem do budowania empatycznej wyobraźni. Najpierw musimy sobie wyobrazić, że jesteśmy na miejscu drugiej osoby – sugeruje Mosse. Istotnym elementem pracy jest kompozycja dźwiękowa stworzona przez Australijczyka Bena Frosta, składająca się z nagrań terenowych i elektroniki. 

Richard Mosse – artysta, fotograf, w swojej pracy tropi ślady i miejsca ludzkich dramatów. Fotografował zniszczenia w byłej Jugosławii, miasta po trzęsieniu ziemi w Iraku, Pakistanie i na Haiti, opuszczone pałace Saddama Husseina, rdzewiejące wraki samolotów, obozowiska uchodźców i życie rebeliantów w kongijskiej dżungli. Jego prace pokazywane były między innymi na Biennale w Wenecji czy w Barbican Center.

Tematy tegorocznych edycji Sacrum Profanum i Unsoundu, czyli Sąsiedztwo i Solidarność, mają wspólne źródło, jakim jest konieczność współistnienia i tworzenia w obliczu kryzysów z jakimi mierzy się świat. Zaproszeni twórcy odpowiadają na nie w różny sposób, a każdy z festiwali inaczej je interpretuje. Niezwykle ważna praca Richarda Mosse’a łączy oba wydarzenia i ich motywy przewodnie, a dzięki zaproszeniu Bunkra Sztuki dostępna jest dla publiczności i mieszkańców Krakowa od 26 września do 31 października.